S Z E R E T E T B E N   T E S T V É R E M



Szép-havas

A Szentlélek régi-új hajléka épül a Szép-havason

2010-04-19

Gyimesfelsőlok Szép-havasán a Szentlélek tiszteletére kőkápolna emeltetett a középkorban. Emberöltőkön át a moldvai csángó magyarok Szent László útján jőve itt találkoztak székely zarándok testvéreikkel Csíksomlyó Pünkösdjére igyekezvén, és itt köszöntek el egymástól visszafele vezető útjukon. A szép-havasi kápolna a nemzet egyesülésének szent helye volt – vélekedik róla Orbán Balázs – amíg Mária Terézia („veszteglő intézetek” felállítása, 1744) meg nem tiltja a moldvai csángók Erdélybe jövetelét. Mária Terézia a kápolnát is leromboltatja.

2008-ban erdélyi székhelyű Szép-havas Egyesület alakult Gergely István (Tiszti) és Molnár V. József társelnökletével, hogy a Szentlélek-kápolna eredeti helyén egy emlékhely felépítését segítse. A 2009. év lelket szabadító Pünkösdjének hétfőjén több száz zarándok, imádságos-énekes jelenlétében Gergely István és Csapai Árpád tisztelendő urak egyházi – és az általam mondott, ősi boráldásával a kápolna „alapfája” letétetett.

A szép-havasi kápolna tervét Tamás Gábor építész 2009 karácsonyára készítette el. Terve szerint a hajdan volt kápolna szentélyének helyén épül föl majd a körkápolna, kőből, fazsindely tetőzettel. E kicsi szentegyház lelkünk fényt óhajtó – őrző boldogasszonyságát erősítheti majd keresztelők, az emberélet szakaszos avatódása az egy és oszthatatlan örök Isten jézusi liturgiájának alkalmain, és a Teremtővel való meghitt találkozások szentséges idejében, miképpen tették ezt az elhomályosított régiségben jurta nagyságú kerektemplomaink. A régi kápolna kőfalát megőrizzük, jelezve ezzel az új épületszerves kapcsolatát a régivel.

Harmadik szakasza része lesz majd az újnak: a fönt említett kettőt tágasabb térrel körbeölelő, köldök magasságú kőfala, s a toronyalja kettős kőkapuja. A tágas tér kőfalán a kápolna oldalát jelölő faoszlopok vannak, csupasz tetőgerendázata a lemeztelenített, a pusztult, pusztított múltat és egyben a befejezetlenséget is idézi. E látvány mintegy fölszólít arra, hogy Istennek házát köréd, bensődbe földi életed elfogytáig fáradhatatlanul építened kell. Ám e kápolnát idéző puszta szerkezet, ha imádságos lélekkel vagy benne a Mindenség Isten alkotta templomát engedi láttatni, az Élő Templomot, amelyben: a mindig változóban az Örök Változatlan tartja szentmiséjét.

A Szép-havas Egyesület vezetői, a tervező, a kivitelező szándéka szerint, az építési engedély birtokában, 2010. nyár elején elkezdődhet az építkezés, és Isten segedelmével 2011-ben fölavathatjuk Szép-havas Szentlélek-egyházát, melynek zsindelyezett toronyszerkezetében a régi kápolna harangja hív majd énekelni, imádkozni – hálaadásra. Fölavathatjuk a meggyalázott, a keresztrefeszített, szórttá tett nemzetünk egyesülésének legújabb kori, Teremtő adta szent házát, helyét.

Molnár V. József

***

Szép-havasról - szép szavakkal

Emlékezetünk szerint Gergely István csíksomlyói plébános úr („Tiszti”) hívta fel először a figyelmünket a szép-havasi templomromra, megemlítve, hogy helybeli és belső-magyarországi szellemi erők összefogásával készülnek a megújítására. Mindjárt mutatott is egy tervet, amely önmagában véve szép munka volt, csak nem vette figyelembe az épület eredeti alaprajzi adottságait.

Nem sokkal később Dezső Tibor Attila tiszteletes úr felvitt bennünket a helyszínre. Rövid vizsgálódás után felhívtuk a figyelmét – majd a többi, érdekelt munkatársét – arra, hogy eredetileg kerek templom (szaknyelven rotunda) állt ezen a helyen, ezt bővítették ki utólag hosszházassá. Ha tehát fel akarják újítani a kegyhelyet, lehetőleg legyenek tekintettel erre. A röviddel ezután elindult régészeti feltárás igazolta előrejelzésünket. Már ekkor megjegyeztük, hogy a nem mindennapi igényességű feladatot legjobb tudásunk szerint ma egyetlen magyar építész, Tamás Gábor tudná méltó módon megoldani.

Nem ért csalódás bennünket, amikor megtudtuk, hogy nem fogadták el javaslatunkat. Minthogy azonban hamar kiderült: az újabb tervekkel kapcsolatos véleményünk nem egyeztethető a kérdésben hangadónak bizonyult személyek megítélésével, kértük, hogy a továbbiakban ne számítsanak a közreműködésünkre a szép-havasi kápolna újjáépítésének ügyében. Ma tehát csak „partvonalon kívülről” nyilatkozhatunk – felkérésre – a legújabb, most már minden számottevő személyiség által elfogadott tervről, és fejezhetjük ki örömünket, hogy az újjáépítésre mégiscsak Tamás Gábort kérték fel. Az ő tervének fő erényei megítélésünk szerint a következők.

Először: teljes egészében rekonstruálja az eredeti körtemplomot.

Másodszor: a térdmagasságig megújított alapfalakkal érzékelhetővé teszi a későbbi hosszházas templom eredeti méreteit és formáját.

Harmadszor: ennek szélességi metszetében mért kétszeresével új, megnagyobbított templomteret alkot, határait derékmagasságig felfalazva, és erre mint alapra gerenda-vázként húzza fel az arányosan méretezett voltaképpeni épületet.

Negyedszer: minthogy ilyen módon „átlátszó” lett az új templomtest, a népesebb hívősereget feltételező szertartásoknak teljes értékű résztvevője lehet az is, aki belül került a derékmagasságú falakon, de az is, aki csak kívül talált helyet magának.

Ötödször: ami a kifejezetten építészet-esztétikai értékeket illeti, a két fő épülettömeg, a kerek templom, illetve a toronyalj tömör és világos foltjai kivételesen szép összhangban kapcsolódnak a közöttük kibontakozó „csontváz”-szerkezethez.

Végül: a tervezett társművészeti alkotások ugyancsak harmonikusan – és nagyon hatásosan – egészítik ki az építészeti összhatást. A kívülre szánt dombormű alkotójaként Blaskó Sándor, a belül, a bejárati ajtóval szembe eső északi falfelületre álmodott freskó festőjeként Makoldi Sándor neve került szóba eddig. Mindketten meggyőzően bizonyították már rátermettségüket. Kiválasztásuk mindamellett egyelőre csak ötlet-szinten fogalmazódhatott meg.

Isten áldása legyen a megkezdett munkán!

Budapest, 2010. március 26.                             Pap Gábor

***

Látványfilm - külső.wmv (12 MB)
Látványfilm - templombelső1.wmv (12MB)
Látványfilm - templombelső2.wmv (3 MB)

***

Szép-havas

A legenda szerint Szépvíz község nevét Szent László királyunk adta. Messze a falu fölött tündöklik a Szép-havas. Az évszak minden szakában valóban ”szép”. Miért ne gondolhatnánk azt, hogy ennek a csúcsnak a nevét ugyancsak szép királyunk, László adta, hisz a legenda szerint, amikor a hegyről leugratott lovával, akkor nevezte el a vizet és a települést „szép”-nek. Azt gondolom, hogy a „szép” hegyünk attól is szép, hogy gyakran megnyílik az ég és kiárad a kegyelem, amely érzékelhető és kézzel fogható. Ezt László királyunk előtt is megtapasztalhatták őseink, akárcsak mi, kései utódok. Századokon át, szent félelemmel őrizték az ég-várat, mert ismerték működését.
Igen, őrizték, itt lent a székelyek, fent az égiek, ki-ki a maga kapuját, hogy az arra méltók között átjárhatóság legyen. A széphavasi őrzők nemcsak a Szentlélek szentélyét, hanem a mellette lévő őrhegyen álló lármafát is gondozták. Hogyha e kapun gonoszok akartak átlépni, azt megakadályozták.

Már nagyon régen nincs őrző a várnál, ezért a gonosz elfoglalta a völgyeket és azok bejáratait. De szerencsére újra kezdjük érzékelni szent kapuinkat, azok fontosságát, védelmi szerepét. Időnkét kijárunk nyitogatni e kapukat, várni és válaszolni az égből érkező üzenetekre.

Találjuk meg és keltsük újra életre szent helyeinket! A Szép-havas felfedezésével őrhelyeink száma eggyel gyarapodott, de még van tennivaló.

Szeretettel:
Gergely István, Tiszti
a Széphavas Egyesület társelnöke

***

Magyar szent hely visszaállítása

Sokat gondolkoztam, hogy őseink miért építettek kápolnát ennyire távol a lakott településektől. A Szép-havas megközelítése sem könnyű dolog, akkor is, ha valószínűleg az országút valamikor itt húzódott és igaz, amit a régiek állítanak, hogy az országutak valamikor nem a völgyekben, hanem a hegygerinceken húzódtak. Vajon miért építettek kápolnákat ilyen távol és általában domb- vagy hegytetőn? Erre nem kötelezte őket senki valószínűleg még a szentistváni rendelet sem, mely szerint minden tíz falu templomot kellett állíttasson.

Azt hiszem, túl kevéssé szolgál magyarázatként az, hogy valaminek az emlékére. Hiszen az emlékek – bár megvan a szerepük -, mégsem elegek. Hittitkainkban is, amikor a szent áldozatot, a szentmisét bemutatjuk, azt mondjuk Jézus szavaival, hogy „ezt cselekedjétek az én emlékezetemre…”. Ez is emlék. Na, de milyen emlék? Olyan, amely belevisz az emlékeztető által egy már meglévő isteni valóságba. Hasonlóan régi, szent emlékhelyeink visszaállítása is egy olyan hittitokba vezet be minket, aminek őseink, akik közelebb álltak Istenhez, a természethez és a teremtett világ titkait jobban ismerték, mélyen részesei voltak. Ráadásul ezek, minden egyes esetben a természetfölöttinek a hétköznapi életünkbe való bevonásáról szólnak.

A szép-havasi Szent Lélek-kápolna visszaállításának szándéka Istenre mélyen nyitott és nemzetszerető emberek ihletettségéből, szent lelkesedésből és abból az egységes felismeréséből született, amiben mindannyian érezzük, hogy a magyar jövendő felelősségteljes építésének hordozói vagyunk. Áldott nemzetünk újjászületésének szándékát Teremtőnk mélyen a szívünkbe ültette, ami - hál’Istennek - egyre elterjedtebb jelenséggé válik. Ezen a helyen olyan emberek gyűlnek össze, akik nem csupán meddő megemlékezésekbe vesznek, hanem tudják, hogy minden a szellemből születik ujjá, a megújító Szentlélek sugallatára. Ennek a helynek is az a szerepe, hogy e szándékot hordozza, érlelje, látható alakban megjelenítse és továbbítsa mindeni nyitott szívű, Istentől e nemes feladatra felkészített ember számára.
A felismerés, a hittitokba való bekapcsolódás fokozatos, ezért egységbe fog össze ugyan bennünket, de különböző fokon. A kápolna alakja ezt jelképeiben hordozza: legbelül a megépített körkápolna a keresztelőkúttal, majd a régi kápolna falai és végül egy nagyobb kiterjedésű faváz, mind azt jelzik, hogy ennek a szent célnak minden egyes magyar a teljes Kárpát-medencében, vagy bárhol a világban, tudatosan vagy tudattalanul a hordozója a magyar küldetésnek. A kápolna fedetlenségével és nyitott falával azt jelzi, hogy kész a végtelen befogadásra.

Szolgálja e szent hely újjáépülése a magyar egység és küldetéstudat Isten akarata szerinti újjászületését Kárpát-hazánkban.

Csapai Árpád Szilárd
a Szép-havas Egyesület vezetőségi tagja

***

Beszámoló az eddig összegyűlt adományok felhasználásáról

Még 2009 nyarán elkezdődött a Szép-havas csúcs környékére egy megfelelő nagyságú terület megszerzése. A hosszúra nyúlt folyamat fontos állomásához, várhatóan 2010. március végére jutunk, amikor az illetékes tulajdonosokkal megállapodva és szerződést kötve, megkezdődhet a kb. 4 hektáros terület bejegyzése az egyesület nevére. Ez elengedhetetlen feltétele az építési engedély kiadásának.  Az ügy intézéséért köszönet Ferencz Csabának.

Tamás Gáborral személyesen vittük ki a terveket és mutattuk meg az illetékeseknek, akik pozitívan fogadták és megtették az  észrevételeiket, melyet a tervező a végleges terv kialakításánál megfontol és figyelembe is vesz. A tervek helyi adaptálását és az engedélyezésre való beadását Köllő Miklós gyergyószentmiklósi tervező vállalta és végzi.

Nagyon fontos kérdésnek tartjuk, hogy az egész építkezés kézbentartására és vezetésére egy megfelelő képzettségű és rátermettségű helyi építészt találjunk. Ígéretet kaptunk a keresésére, de ezúton is kérjük, hogy akinek javaslata van, jelentkezzen Gergely István, Tisztinél.

Ha az építési engedély a kezünkben van, és csak is akkor, kezdjük el a munkálatokat. Ha más adminisztratív akadály nem jön közbe, akkor terveink szerint nyár elején elkezdődhet a munka, melyre önkéntes segítőket szívesen fogadunk. Hogy mikor, milyen munka folyik, és milyen segítségre van szükség, arra is csak az építésvezetést végző személy tud majd választ adni. Erről az internetes oldalakon adunk tájékoztatást.

Terveink szerint a munkáknak idén, legkésőbb október végéig be kellene fejeződni. A végleges bekerülési költségről nehéz becslést adni, mert a helyi felajánlásokról még rendelkezünk ismeretekkel, aminek a megszervezése szintén a helyi építésvezetőnek a dolga lesz.

Az eddigi adományokról, azok felhasználásáról és a jelenleg rendelkezésre álló pénzügyi keretről az alábbi tájékoztatást adjuk:

Az adományozók száma, 2010. március 15-ig : 152

 

A Budakeszi Kultúra Alapítványhoz 2010. márc.3.-ig beérkezett összeg:

2 039 845,- Ft

Egyéb adományok:

112 000,- Ft

Összesen:

2 151 845,- Ft

A Budakeszi Kultúra Alapítvány által átadott összeg:

1.678.622,- Ft

A Budakeszi Kultúra Alapítványnál lévő összeg:

361 223,- Ft

Eddigi felhasználás:
-Egyesület alapítási költségek:

71.260,- Ft

-Faszállítás( Csíkszépvízi erdő-Gyergyóújfalu)

592.139,- Ft

-Fahántás, favédelem

309.620,- Ft

-Topológiai felmérés, telekügyek

228.671,- Ft

-Utazási költségek

139.088,- Ft

Összesen:

1.340.778,- Ft

Csíkszeredai számlán lévő összeg:                                                7.407,- LEI     kb.: 466.595,- Ft

Még egyszer köszönjük a nagylelkű támogatóink pénzadományait, és tisztelettel kérjük, hogy a nagyon nehéz gazdasági helyzet ellenére, aki teheti, és akinek fontos a magyarság e szakrális védelmét ellátó szent hely újjáépítése, a külső és a belső Magyaroszágon élők összefogása, az adományával, vagy munkájával járuljon hozzá kezdeményezésünk sikeréhez.

A pénzadományok gyűjtését továbbra is a Budakeszi Kultúra Alapítvány végzi,
„Szent László Kápolna, Szép-havas” névvel, 
az OTP Banknál 11742348-20016629 számon,
külföldről érkező adományoknál a nemzetközi számlaszám
(IBAN): HU02 1174 2348 2001 6629 0000 0000
Külön kérésre forint átutaláshoz csekket küldünk.

A munkák állásáról, időközönként a www.naput.hu, a www.karpathazanemzetorseg.hu , és a www.budakeszikultura.hu honlapokon tájékoztatást adunk.
Személyes információ és csekküldés:  Szabó Mihály, egyesületi titkár: 30/2308-560

***

A már hagyományos zarándokmenet idén május 24.-én, Pünkösdhétfőn, Molnár V. Jóska bácsi vezetésével, reggel 9 órakor indul Gyimesfelsőlokról a Ciherek-patakának a főútba való torkollásától.

Köszönettel:
Szép-havas Egyesület

Vissza | A lap tetjére

Mi készül a Szép-havas csúcsán?

2010-02-22

 

Kapcsolódó cikkeink a Szép-Havas - rovatban

Vissza | A lap tetjére

Zarándoklat a Szép-havasra - Alapfa-letétel Pünkösdhétfőn

2009-06-15

Olyan idő köszöntött ránk Pünkösdhétfőnek reggelén, amire azt mondják, hogy „a kutyát sem zavarják ki”. Hideg és szűnni nem akaró eső. Ennek ellenére 450-500 zarándok gyülekezett Gyimesfelsőlokon a Ciherek-patakánál, hogy részt vegyen a Magyar Hagyomány Műhely és a Szép-havas Egyesület által meghirdetett zarándoklaton.
A zarándoklatot Molnár V. Jóska bácsi és Platthy István vezették. Útközben Jóska bácsi megmutatta és beszélt a csak ezen a környéken található különleges orchidea-fajtáról, a Boldogasszony papucsáról. Később egy olyan helyen, ahonnan jó idő esetén csodás kilátás nyílik, a Mennyei Atyád dicsőítő imádságra megállt a zarándokmenet.


Az út nagyobbik részét Jóska bácsi egy ló hátán tette meg


Megérkezésükkor a szép-havasi kápolnaromnál már ott volt a helyiek egy népes csoportja, velük jött egy hagyományos gyimesi zenét játszó zenekar is, akik a zarándokcsoport megérkeztéig hangolták a már ittlévő zarándokokat. A zarándokok egy csoportja a kápolnarom területén, kéz a kézben összefogózva, imádsággal kérték az égiektől az jobb időt és a napsütést. Kérésük meghallgatásra talált, mert lassan oszlani kezdtek a felhők és az ég egyre világosodott.


A zarándoklatok történetének ismertetésével kezdte Platthy István a szertartást:
„Ezt a helyet őseink építették a Szentlélek tiszteletére. A hagyomány szerint Szent László feljött erre a hegyre, körülnézett és megállapította, hogy milyen szép ez a táj. Ettől kezdve hívják, a hagyomány szerint, Szép-havasnak. Berszán Lajos atya volt az, aki a 90-es évek elején a helyiekkel feljött ide és Szent László napján szentmisét mondott. Amikor az általa alapított csángó gimnázium kicsengetése miatt már nem tudott feljönni, hogy az ősi hagyomány ne szakadjon meg, gondoltam, egyedül jövök fel és imádkozom ezen a szent helyen. Nem gondoltam volna, hogy néhány év múlva ennyi ember fog követni. A Jóisten kegyelme engem használt eszközül és a búcsújárás nem maradt el. Ma odáig jutottunk, hogy ennyi ember jön erre a zarándoklatra és szándékaink szerint itt felépül egy kis kápolna. Nagy szeretettel köszöntöm a helyieket, köszönjük, hogy megőrizték ezen a tájon a magyar nyelvet és örülök, hogy eljöttek. Külön köszöntöm a köreinkben moldvai csángó testvérünket, Szarka Mericet, Máriát, aki Külsőrekecsinből érkezett és gyönyörű moldvai népdalokat fog nekünk énekelni.”
A szertartás első imádsága a Jézus királyhoz szóló litánia volt, az előimádkozó Platthy István és Hargitay András voltak.
Ezt követően Molnár Jóska bácsi Jézus színeváltozásáról beszélt, majd így folytatta: „Mi magyarok abban a kegyben részesültünk, hogy Krisztus király koronát küldött nekünk. Ez a magyar Szent Korona, túlmutatva önmagán, a közénk született Istent, Jézust idézi meg. Ezzel a koronával nekünk feladat adódott, és nem is akármilyen. Az, hogy itt Európa kellős közepén keresztény állam valósuljon… Ez a feladat most is ránk vár. De félni semmi okunk sincsen, mert Jézust, a mi örökös királyunkat az Atya ültette a trónra és onnan semmiféle sátáni hatalom nem tudja letaszítani… Igen van királyunk és a Boldogasszony személyében királynőnk, ezzel a királysággal be tudjuk tölteni a feladatunkat, meg tudjuk valósítani ebben a sátáni világban a szeretet országát. Csak csendben befelé kell figyelnünk és meglátjuk saját lelkünk templomában Jézust, az örökös királyunkat és Boldogasszonyt, az örökös királynőnket.
Az éneket követően a Szentlélekhez szóló litánia hangzott el.


„A Szentlélek, minden órában, minden percben kiárad ránk - kezdte a litánia utáni beszédét Jóska bácsi - és nekünk magyaroknak adott egy helyet, ahol különösen érezhetjük ezt a kiáradást, és ez a hely Csíksomlyó… Az a sátáni hatalom, amely pusztulásba akar bennünket taszítani, naponta, óránként gerjeszti bennünk a félelmet… De akkor ott régen, és azóta is minden pünkösdön megtörténik a csoda, mintha szél támadt volna, az ablakok kinyíltak és az apostolok feje fölött kettős lángnyelv jelent meg, kiáradt rájuk a Szentlélek és közülük a leggyávább, Péter felállt, kinyitotta az ajtót, kilépett rajta és prédikálni kezdett, mire háromezren megtértek. A Szentléleknél hatalmasabb erő nem volt, nincs és nem is lesz a világon, csak hited legyen ember.
Ami itt tavaly Gyimesbükkön elkezdődött, amikor először futott be a jelképpé vált címeres Nohab-mozdony, nagyon sokan voltunk ott egységes akarattal, mert kiáradt ránk a Szentlélek. Tavaly itt a Gyimesekben, a Keleti-Kárpátokban, a teremtő Úr akaratából, a Szentlélek erejével megkezdődött a nemzet újraegyesítése. Ez most már megállíthatatlan folyamat ….a magyarság hazájának a határa a Kárpátok ölelése, Boldogasszonyunk áldó ölelése. Higgyél ember és engedd, hogy a Szentlélek kinyissa az ablakokat, de a cselekvés kapuját neked kell kinyitni.”
A beszéd után Mokos Andrea elénekelte az „Üdvözlégy kegyes Szent László király… csillagok között fényességes csillag” kezdetű népi egyházi éneket.


Platthy István arról beszélt, hogy Szent László volt az, aki megszervezte a határvédelmet, őrkápolna rendszert épített… és ez a szép-havasi kápolna is ennek az egyik tagja volt. Ma is, ha valaki feljön a havasokba, akkor arra nem azt mondják, hogy kirándul, hanem azt, hogy vigyázkodik. Ez is ennek az emléke.
A Szent László litánia után Jóska bácsi arról kezdett beszélni, hogy „Szent László, a mi táltos királyunk erejét, Attilától, Attila Nimródtól örökölte… Szent Lászlótól, Bocskay István, Rákóczi Ferenc, majd Horthy Miklós. Ők a mi fehér lovas hőseink, akik a világot megtartó életet, jóságot képviselik az idők végezetéig… Itt, ezen a helyen csodák történnek. Ma is, amikor jöttünk felfelé, eső vert bennünket, és lám, amikor elérkeztünk a Szent. László litániához, kisütött fölöttünk a Nap.
Higgyétek el, hogy a mostani Pünkösd is ilyen üzenet volt a számunkra, hiszen Pünkösd szombatján alaposan eláztunk, megpróbált bennünket a Jóisten, de tegnap Pünkösd napján felragyogott ránk földi környezetünk fényessége, a Nap. A mai nap is eső vert bennünket, de amikor együtt tudunk imádkozni, eggyé tudunk lenni lélekben, óhajtásban, akkor a Jóisten akaratából, megint ránk sütött az áldott Nap. Higgyétek el, hogy ez lesz a holnapunk és a holnaputánunk is. Igen sok megpróbáltatás vár még ránk, de ha bírjuk és a Szentlélek erejével tesszük a dolgunkat, akkor nagyon hamar ránk ragyog Isten áldott napja.”
Ezután ismét Mokos Andrea ajkán zengett fel a régi csíksomlyói himnusz az „Ó, én édes jó Istenem, oltalmazóm, segedelmem.”
Jóska bácsi a jurtáról beszélt, és az ennek a mintájára készült körtemplomokról, amik minden régészeti vélemény ellenére valószínűsíthető, hogy a IX.- X. sz.-ban épültek a Kárpát-medencében, mert Árpád magyarjainak a java ide keresztényként érkezett… Ezekben a körtemplomokban egészen más történt, mit a hosszhajós templomokban. ….Miért fontos a kerek templom? Azért, mert ha találkozni akarsz a Jóistennel, akkor ez ad annak alkalmát, itt érezheted az Ő közelségét és a lelkedben találkozhatsz a Boldogasszonnyal is.
Külsőrekecsinyi vendégünk, Szarka Meric énekelte az „Ó, áldott Szűzanya, mennyei szép rózsa, boldog mennyországnak, drága gyöngyvirága… Vigyázz reánk, édesanyánk, angyalok királyné asszonya!”  kezdetű, gyönyörű csángó éneket.


„Idén is jó volt magyarnak lenni itt a Gyimesekben, és nem véletlen, hogy ez Pünkösdhöz kapcsolódik” - kezdte a beszédét Szabó Mihály, a tavaly alakult Szép-havas Egyesület titkára. - „Gyimes mára zarándokhellyé vált, egyesületünk megalakításával ehhez szeretnénk mi is hozzájárulni. Felhívásunk, hogy itt egy emlékhelyet szeretnénk építeni, visszhangra talált nemcsak a belső magyarországi érdeklődők, hanem ami a legfontosabb, a helyiek között is. Támogatásáról biztosított bennünket a most itt jelenlévő Tímár Zsombor László, Gyimesfelsőlok polgármestere, Papp Imre alpolgármester. Ferenci Tibor, Csíkszépvíz polgármesterének közbenjárására, a Csíkszépvízi Erdő Közbirtokosság nevében Gál Antal elnök felajánlotta, hogy a kápolnaépítés céljára biztosítják a kellő mennyiségű faanyagot. Szélyes Fekete Csaba irányításával, a gyimesi szakrális hagyományoknak megfelelően Karácsony és Vízkereszt között, csíkszépvízi favágók vágták ki a fákat. Az erdőből való kiszállításhoz Szabó Károly felsőloki gazda szervezett brigádot. Az igen tekintélyes mennyiségű fát Antal András felsőloki szállítási vállalkozó szállította, részben ingyen, Ferenczi Attila gyergyóújfalusi rönkházépítési vállalkozó telephelyére, ahol időközben elvégezték a kellő mennyiségű fa háncsolását és favédőszerrel való kezelését. További feldolgozásra akkor kerül sor, ha elkészülnek a pontos tervek. Külön köszönet a Budakeszi Kultúra Alapítványnak, akik az építéshez érkező pénzadományok gyűjtésére bankszámlát nyitottak. Eddig pénzadományként kb. 1,5 millió forint érkezett. Tudjuk, hogy milyen a gazdasági helyzet Magyarországon, így nagyon köszönjük és továbbra is várjuk nagylelkű adományaikat:

„Szent László Kápolna, Szép-havas”
a Budakeszi Kultúra Alapítvány
OTP Bank 11742348-20016629 bankszámlaszámára,
külföldről érkező adományoknál a nemzetközi számlaszám:
IBAN: HU15 1174 2348 2001 6629 0000 0000
Külön kérésre forint átutaláshoz csekket küldünk.


Jóska bácsi arról beszélt, hogy „…Ez a hely a Kárpátokon túli és a belső magyarság egyesülésének a helye volt. Ez volt 1744-ig, amikor is Mária Terézia határzárat rendelt el, ami egy, a Habsburgok által kezdett népirtás első szakasza volt. …leválasztják a magyarság javát, hisz a moldvai testvéreink, a mai napig a magyarság java, hiszen ősi hitünket ők tartották meg a legkerekebben. Ők azok, akik a legtermészetesebben a kerek Isten világában élnek. …Tavaly Gyimesbükkön megkezdődött a magyarság nemzetté szerveződése, és ez most itt folytatódik. Nem mi neveztük ezt a helyet szentnek, ezt Isten választotta ki és ezen túl is a magyarság egyesülésének szent helye lesz. Terveink szerint, Isten akaratából és a mi buzgalmunk eredményeként, itt állni fog a kápolna. Biztos vagyok benne, hogy a fárasztó út ellenére egyre többen leszünk, mert egyre többen érezzük, hogy él nemzet e hazán. Isten akaratából, mert Ő nem akar elveszíteni bennünket. Velünk az a célja, hogy az élő Isten egyetlen törvénye, a szeretet meg ne fakuljon.”


Gergely István, Tiszti a „hasburgokkal” kezdődött, törökkel, tatárral folytatódó népirtásról beszélt, ami mind a mai napig, finomabb eszközökkel ugyan, de tart. „…A múlt év végén, amikor a Csibészekkel itt ásatásokat végeztünk, állatok legelésztek a környéken. Egészen közel jöttek, és ide feküdtek le, egészen közel a kápolnarom mellé. Ezután madarak jelentek meg az égen, Mátyás király madarai, a hollók. Ellenőrizték, hogy mit csinálunk, bíztattak bennünket és ez nagy öröm volt számunkra. Most csütörtökön is, amikor kijöttünk az alapfa helyét kiásni, megint megjelentek a hollók. Mikor befejeztük a munkát, körbeálltunk és imádkozni kezdtünk. Az eddig borult ég kiderült, és ránk sütött az élő Isten napja. Olyan csodálatos, olyan szép volt, éreztük, hogy megnyílik az ég és árad a kegyelem. …Ma is, amikor ide megérkeztünk, még zuhogott az eső, az egyik testvérünk megkért, hogy álljunk itt körbe, fogjuk meg egymás kezét és kérjük a Mindenhatót, hogy állítsa el az esőt és mire a szertartás kezdődik, süssön ki a Nap. Megvallom őszintén, én pap létemre nem hittem benne, de amikor megtörtént, megkövettem ezt a testvérünket. Köszönöm Istennek! Higgyétek el, ha ezzel az elhatározással vagyunk együtt, akkor megnyílik az ég és árad a kegyelem. Ezeknek az igazságoknak és valóságnak a tudatában áldjuk meg és helyezzük el az alapfát.”
„Az Atya, a Fiú, és a Szentlélek nevében” - kezdte, a feszületet magasra tartva, az alapfa-letételi szertartás imáját Csapai Árpád Szilárd, csíkszeredai egyetemi lelkész, a Szép-havas Egyesület vezetőségének tagja. „A Szentlélek kössön össze bennünket, aki megteremti a szentek közösségét és a mennyei udvar és a köztünk való átjárhatóságot. Hívjuk az ég angyalait erre a szertartásra, saját őrzőangyalainkat, a helynek az őrangyalát, Szent Mihály arkangyalt, Erdély fő védőangyalát, a Kárpát-medence angyalát, Gábriel, Rafael, Uriel őrangyalokat, fejedelmeket, uralmakat, trónusokat, szeráfokat, a Szűzanyát, az angyalok királynőjét, Szent István, Szent László királyokat, Árpád-házi Szent Margitot, Szent Erzsébetet, boldogemlékű Márton Áron püspököt, Mindszenty József bíborost, a megdicsőültek sorában lévő minden magyar mártírt és szentet, azokat is, akik ismeretlenül vérüket ontották a hazáért, a magyar vértanúkat. Amikor megteremtődik az egység a mennyei udvarral, akkor kérjük a Mennyei Atyát, papságunk hatalma által oldozzon fel bennünket minden sötét erő és átok alól. Szabadítson meg a tudat homályától, a félelmektől, a gyávaságtól, a hamisságtól, a megosztottságtól, a széthúzástól, a bizalmatlanságtól, a reménytelenségtől, a szomorúságtól, a hitetlenségtől, az önzéstől és a szeretetlenségtől. Amen.”


Szenteltvízzel meghintette az alapfát, majd Jóska bácsi, régi szokás szerint vörösborral keresztet rajzolt rá: Szent János-áldásban részesítette.

A kör átmérőjű alapfa, melyre egyenlő szárú keresztet faragtak


Az alapfát Jóska bácsi helyezte a helyére, a küszöb alá, a gödörbe, melyet Petres László, csíksomlyói fiatalember temetett be, aki a pünkösdi vetélkedőjátékokban elnyerte a pünkösdi király címet. Nemcsak pünkösdi királyként, de neve által is Szent László királyunkat idézte meg.


Tímár Zsombor László, Gyimesfelsőlok polgármestere is köszöntötte a helyiek nevében az egybegyűlt zarándokokat, támogatásáról biztosította kezdeményezésünket, és reményét fejezte ki, hogy az emlékhely felépítésével a magyarság egységének megélésére újabb szent hellyel leszünk gazdagabbak.

Tímár Zsombor László polgármester beszél


Papp Lajos professzor a több évezredes magyar küldetésről beszélt, melynek teljesítése napjainkban talán fontosabb, mint eddig bármikor, mert nemcsak a magyarság, hanem az egész világ megmaradása a tét.

 

Papp Lajos beszél


Mikor a szertartásunkat a himnuszok eléneklésével befejeztük, már verőfény volt és a Nap melege fizikailag is érzékelhetővé tette a mennyekből felénk áradó kegyelmet.

Végezetül álljon itt egy búcsújáró leány zarándoktestvérünknek a látomása:

„Pünkösdhétfőn a Széphavason a következő látomást kaptam. Olyan sokan voltunk, hogy hatalmas karéjban tudtunk csak körbeállni. A köpönyeges Máriát láttam fölénk magasodni, kék köpenyével óvólag, áldólag zárt körbe minket. Egyik zarándoktársunk a napba nézve imádkozott, a napot kéknek látta, amelyet aranykoszorú vett körül, s körülötte a Kárpát-medencét látta rózsaszínben. Amikor a litánia során a hősök és a szentek, az angyalok segítségéért imádkoztunk, újraláttam azt a körcsarnokot, amit a 2002-es látomásban láttam. Végeláthatatlan sorokban ültek ott, fölénk magasodva. Egyik zarándoktársunk azt látta, hogy a Kárpát-medencét áthálózó barlangrendszerből lovasok jöttek föl, angyalok, s szentek pedig az égből, és körbeálltak minket egyre magasodó körökben. Középen egy fénykápolnát láttam, ahol Szent László térdelt és imádkozott arany és vörös köpenyben. Hajából napsugarakként áradt a fény. Később elromlott a mikrofon és ezért közel kellett mennünk az oltárhoz. Ekkor láttam meg, hogy a hely, ahol Szent Lászlót láttam imádkozni, az alapfa letételének helye volt.”
Az egyik búcsújáró leány

A szöveget eredeti hangfelvételek alapján, Szabó Mihály írta le,
a fotókat Szabó Kinga és Herein Gyula készítették.

Hírek

  • Szeretetben Testvérem!
    2010-02-10 09:35:12

    Így tanítottál tisztességes üdvözlésre és én most csak tanítom mindazokat, aki szeretettel gondolnak a Veled való találkozásokra. Szeretnék idővel minden fontos pillanatodról számot adni, ez most a kezdet, és tudom, a szerénységed miatt tiltakoznál... jó, hogy nem teheted. Barátságunk és bizonyságunk egy, mert tudjuk, hogy EGY AZ ISTEN és tudjuk, hogy megpróbáltatások idején a kézfogás, az ölelés mennyit segíthet. A mielőbbi személyes találkozásban bízva: Péter és Kriszta, a most már Pongrátzok a Pusztáról....

  • Honlap dr.Papp Lajos életéről, szeretettel...
    2010-02-09 12:00:07

    A válságból, a "nagy kísérletből" példaképek, követhető fényes alakok, szellemi hatalmasságok vezethetik ki az embereket. Ezek a példaképek valódi tartalommal töltik meg azt, ami kiüresedett, újra fényessé teszik azt, ami elhalványult. Személyükön keresztül újra valóságot, értelmet, tartalmat, erőt kapnak a kompromittált tulajdonságok: a becsület, a hűség és a többiek. Ilyen példakép Dr. Papp Lajos orvos.

    (Makovecz Imre építész, szabadságharcos)

Asztali nézet